Technologia

Technologia Masive-Holz-Mauer została opracowana w Niemczech w 2004r. Od tego czasu zaistniała w kilkunastu fabrykach na terenie Europy. Do dnia dzisiejszego zostało zrealizowanych ponad 5 tys. budynków. Reprezentuje ona współczesne myślenie budowlane bazujące na prostych, dobrze znanych materiałach, skróceniu czasu budowy i uzyskaniu trwałej budowli pozwalającej na realizację najśmielszych wizji architektonicznych.

Prace produkcyjne wykonywane są przy pomocy najnowocześniejszego oprogramowania BIM CAD 3D. Produkcja ścian w systemie Massiv-Holz-Mauer® odbywa się przy pomocy sterowanych numerycznie maszyn z zachowaniem maksymalnej dokładności na podstawie planów konstrukcyjnych przygotowanych przez architektów lub projektantów elementów drewnianych. Tolerancje wynoszą tutaj nie więcej niż +/- 3 mm. Skosy, wycięcia na drzwi i okna, kanały instalacyjne itd. są dokładnie wycinane lub frezowane. Sterowana komputerowo produkcja (CAM) o wysokiej dokładności pasowania zgodnej z projektem CAD 3D ułatwia późniejszy montaż elementów na placu budowy.

Elementy ścienne MHM składają się z desek z drewna drzew iglastych, które za pomocą aluminiowych gwoździ karbowanych zostały połączone w wielowarstwową płytę z drewna litego (element w formie płyty z drewna litego). Sąsiadujące warstwy desek z drewna drzew iglastych są ułożone względem siebie zasadniczo prostopadle (kąt 90°), pojedyncze deski mogą być ze sobą łączone wzdłużnie na wczep klinowy zgodnie z EN 14080.

Wykonanie ścian MHM odbywa się w dwóch etapach projektowym i produkcyjnym.
Etap projektowy:

I – kłady ścian – na podstawie projektu wykonawczego architektonicznego (w tym konstrukcji i instalacji),
II – przeniesienie projektu do programu DeDietrich – zapis projektu w CAD3D,
III – zaprogramowanie linii produkcyjnej – wraz z optymalizacją wykorzystania materiału budowlanego,
IV – przygotowanie projektu montażowego – uwzględnia kolejność montażu, dostępny sprzęt, dobór elementów montażowych, zalecenia BIOZ.

Etap produkcyjny:

V – rowkowanie i wyrównywanie surowych elementów,
VI –wykonanie z profilowanych desek elementów surowej ściany – rozmiary od 2m x 2m do 2,96 m x 6 m, urządzenie „Wandmaster” , ściskając deski warstwa po warstwie na krzyż (wzdłużnie i poprzecznie) łączy je ze sobą rowkowanymi gwoździami aluminiowymi,
VII – formatowanie, frezowanie i wycinanie otworów -w portalowym centrum obróbczym umieszczonego na linii produkcyjnej – w sposób sterowany komputerowo wycinane są otwory okienne, frezowane są otwory przeznaczone do transportu rowki i wycięcia na ogrzewanie, instalacje sanitarne i elektryczne.
VIII – kontrola wykonanych elementów, zabezpieczenie krawędzi membraną wiatroizolacyjną, przygotowanie do transportu.